Svetainė „Dainavos kraštas“ skirta Alytaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui (lietuviams užsienyje, moksleiviams, visiems besidomintiems Dainavos kraštu) vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Alytaus apskritį – turtingos istorijos ir savitų tradicijų kraštą.

Sustabdytos atšiauraus krašto akimirkos

Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje pristatyta fotomenininko, verslininko ir keliautojo Raimondo Puišio fotografijų paroda „Vorkuta. 67-oji paralelė. Lietuvių pėdsakais“.

Raimondas Puišys gimė 1963 m. Jurbarke, mokėsi Alytaus Putinų gimnazijoje (buvusi 6-oji vidurinė mokykla), o fotografuoti pradėjo keliaudamas, todėl viena iš pagrindinių jo kūrybos temų – kelionių į tolimas šalis dokumentavimas, čia sutiktų žmonių bei gamtos detalių fiksavimas. Raimondas Puišys įamžino unikalius vaizdus kalnų viršukalnėse Elbruse, Monblane, vėliau Sankt Peterburge ir Vorkutoje, kopė į Altajaus, Pamyro, Tian Šanio, Himalajų kalnus. Jo kūrybinėje biografijoje – ne vienas apdovanojimas.

Fotomenininkas į Lietuvos fotografijos istoriją įsirašė ne tik personalinėmis parodomis, kurių surengta ne viena dešimtis, bet ir įspūdingais fotoalbumais – kelionėms į kalnus skirtu „Aukštumos žemumos“ (2012 m.), gyvenimui už poliarinio rato dedikuotu „Vorkuta – 67-oji paralelė“ (2016 m.) bei trečiuoju – „Aukštumos žemumos“ (2020 m.). Pastaroji knyga – apie žmones, kurie rizikuodami kopia į kalnų viršūnes, kur drėgni debesys nuplauna nuo jų sielų civilizacijos apnašas. Ir apie žmones, kurie niekur nekopia, kurie patogiai murkdosi kasdienybės drumzlėse. Autorius neglosto gražiais vaizdeliais, jis primena žmogiškumo problemas bet kurioje šalyje, bet kurioje visuomenėje XXI amžiuje. 

Parodoje eksponuojamos fotografijos liudija itin savitą šio autoriaus kūrybinį braižą. Vorkutoje, į kurią keliavo tris kartus, menininkas pirmiausia stengėsi įamžinti nykstančius dalykus: jurtas, kai kurias jų jau ženklina palydovinės antenos, kapines, kuriose ilsisi ir lietuvių tremtinių palaikai, griuvėsiais virstančius namus ir vienišus paminklus. 

„Vorkuta – be politikos, be perdėto pakilumo ar noro pažeminti. Su jos emocijomis, ironija, liūdnomis ir linksmomis akimirkomis – natūraliai žmogiška, apsupta nuostabios gamtos grožio, dažniausiai skendinti sniege, bet gyva“, – atviravęs Raimondas Puišys.

Pamatyti tolimos Vorkutos vaizdus, susitikti bei pasišnekučiuoti su parodos autoriumi, atskubėjo ir buvę klasės draugai, šiltais prisiminimais dalijosi klasės auklėtoja Irena Petkevičienė.  

Fotografijos bibliotekos erdvėse bus eksponuojamos iki kovo 31 d., kviečiame apsilankyti!

 

Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos

vyr. bibliografė kraštotyrai

Ilona Krupavičienė

0 atsakymų

Naujienos