Gegužės 7-ąją Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ji kiekvienam lietuviui primena tuos 40 metų, kai carinė rusų valdžia buvo uždraudusi mūsų kalba parašytą knygą, spaudą, laisvą žodį. Šiemet sukanka 120 metų, kai panaikintas lietuviškos spaudos ir lotyniškų rašmenų draudimas.
Krokialaukio bibliotekoje taip pat vyko veiklos šiai datai paminėti: žiūrėjome ir aptarėme filmą „Knygnešys“, buvo pristatytas knygos kelias nuo jos ištakų iki mūsų dienų, prisimintas spaudos draudimo laikotarpis Lietuvoje, slaptųjų mokyklų ir daraktorių veikla, knygnešių indėlis, stengiantis išsaugoti lietuvišką knygą, žodį. Spaudos draudimas pagimdė pasaulyje analogų neturintį Lietuvos kultūros fenomeną – knygnešystę. Mokiniai sužinojo, ką reiškia tokie žodžiai kaip „knygnešys“, „daraktorius“, „graždanka“, prisiminėme žymiausius Lietuvos ir mūsų krašto knygnešius. Dauguma jų buvo paprasti, neišsilavinę žmonės, bet jie dirbo labai svarbų darbą ir tapo tautos šviesuliais.
Žinias pasitikrinome ir įtvirtinome dalyvaudami konkurse – viktorinoje „Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai 120 metų“. Viktorinos komandos buvo sudarytos burtų keliu pagal išsitrauktus spalvotus lapelius. Varžėsi 4 komandos, kurios atliko teorines ir praktines užduotis pagal paruoštas pateiktis.
Praktinė užduotis: sukurti atviruką skirtą Spaudos atgavimo 120 metų progai paminėti. Komandos kibo į darbus, pasitardami piešė, rašė, karpė, lipdė… Sukurtais atvirukais galime pasidžiaugti bibliotekoje eksponuojamoje parodoje. Viktorina paliko geras emocijas, leido pagilinti žinias apie mūsų istoriją, gimtąją kalbą, knygą.
Visos bibliotekoje organizuotos veiklos padėjo suprasti, kad reikia gerbti, rašyti, skaityti, kalbėti viena seniausių, pačia nuostabiausia mūsų gimtąja – lietuvių kalba.
Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Krokialaukio filialo vyresn. bibliotekininkė
Daiva Kalasauskienė