Svetainė „Dainavos kraštas“ skirta Alytaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui (lietuviams užsienyje, moksleiviams, visiems besidomintiems Dainavos kraštu) vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Alytaus apskritį – turtingos istorijos ir savitų tradicijų kraštą.

Šiltai ir jaukiai skambanti dzūkiška šnekta

Jurgio Kunčino bibliotekoje pristatyta Daugų krašto literatės Danutės Kurkulionienės-Raistinės apsakymų ir eilėraščių rinktinė „Iš dzūkiškų budinkų ir ne cik…“ Tai antroji autorės knyga. Pirmąją – poezijos knygą – ji išleido 2012 m. Vilniuje.

Danutė aktyviai dalyvauja visuomeninių organizacijų veikloje, yra Lietuvos kūrybinės asociacijos „Menų sodas“ narė, respublikinių konkursų „Žydinti vyšnios šakelė“ laureatė. „Į kasdienybę ir rutiną įtraukiu malonumų valandas, t.y. arba tapau, arba rašau. Man tai duoda jėgų, harmonijos ir gerą savijautą“, – sakiusi meniškos prigimties moteris.

Į jaukų dzūkišką vakarą bibliotekos salėje gausiai susirinko knygos autorės kraštiečiai iš Doškonių kaimo bei visi, kam artima dzūkiška šnekta. Liejosi ypatingas šios tarmės savitumas ir grožis, kai eiles skaitė dukra Gabrielė. Vakaro metu skambėjo ne tik dzūkų tarmė, tačiau ir pianino garsai, o muzikos kūrinius atliko Danutės anūkė Liepa. Daugų folklorinis ansamblis „Kuparas“ (vadovė D. Zarauskienė) šiam smagiam ir prasmingam susibūrimui dovanojo visą puokštę geros nuotaikos ir emocijų.

Kartu tai buvo puiki proga įsigyti Danutės Kurkulionienės išliekamąją vertę turintį leidinį ir mėgautis dzūkiška tarme, sklaidant knygos puslapius namuose.  

Tarmė – tai mūsų kalbos pagrindas, o dzūkų tarmė pamažu nyksta, retai kur ja bešnekama, todėl tik iš kartos į kartą perduodamos ir puoselėjamos vertybės padės jai išlikti. Juk visa, kas paveldėta iš mūsų protėvių, yra mūsų šaknys.

 

Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos

Vyr. bibliografė kraštotyrai

Ilona Krupavičienė

0 atsakymų

Naujienos