Kovo 5 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje svečiavosi buvęs Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorius Eugenijus Peikštenis, šiuo metu dirbantis Varėnos rajono savivaldybės kultūros ir sporto skyriuje, ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Vadovrėnos skyriaus vaas Juozas Stramkauskas. E. Peikštenis rajono bibliotekininkams papasakojo, kaip kilo sumanymas sukurti antkapinius partizanų ir jų ryšininkų ženklus, pristatė parodą „Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) partizanų ženklas. 1949“. J. Stramkauskas papasakojo su kokiomis problemomis susidūrė vykdant partizanų kapų paieškas.
Peikštenis akcentavo, kad Lietuvoje karių laidojimas visada turėjo tam tikrą pagarbos formą, bet civilizuotas ir sistemingas karių kapų tvarkymas įsitvirtino tik XX amžiuje, ypač po Nepriklausomybės atkūrimo. Po Pirmojo pasaulinio karo (1914–1918) Lietuvoje išliko daug vokiečių, rusų ir kitų karių kapinių. Tarpukariu Lietuvoje buvo pradėtos tvarkyti karių kapavietės, išreiškiant pagarbą tiek savo, tiek priešo kariams. 1927 metais buvo įsteigta Karių kapams tvarkyti komisija. Pirmiausia nutarta prie kiekvieno kareivio kapo pastatyti cementinį kryželį. E. Peikštenis priminė, kad 1930 m. buvo pradėtos tvarkyti ir Senosios Varėnos kapinės. Visi miestelio kapai aptverti, sutvarkyti Nepriklausomybės kovose žuvusių karių kapai. Kadangi viskas buvo daroma žuvusių karių garbei, tai pagrindiniai vartai buvo pastatyti prieš sutvarkytus karių kapus. 1933 m. Varėnos šaulių būrio iniciatyva buvo pastatytas paminklas Lietuvos nepriklausomybės kovose žuvusiems kariams ir šauliams.
E. Peikštenis nurodė , kad Senosios Varėnos kapinėse palaidotas Lietuvos savanoris, Vyties Kryžiaus kavalierius Valentas Ožkutis. Mintis sukurti partizanų antkapinius ženklus sklandė jau seniai – sakė E. Peikštenis. Jau nuo 2018 m. tipiniu antkapiniu ženklu yra žymimi Pasaulio tautų teisuolių kapai. Tad, kodėl gi nežymėti ir partizanų kapų? Poreikį sukurti partizanų tipinį antkapinį ženklą išreiškė ir partizanai, ir jų artimieji bei bendražygiai. Matant šį poreikį 2023 m. Lietuvos gyventojų ir rezistencijos tyrimo centras ir Varėnos rajono savivaldybė pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurioje numatyta, kad 2024 m. bus pagaminti tipiniai Lietuvos partizano ir Lietuvos partizanų ryšininko antkapiniai ženklai, parengta ženklų įsigijimo ir platinimo tvarka.
2025 m., artėjant Vasario 16-ajai – Lietuvos nepriklausomybės dienai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbe žengtas svarbus istorinis žingsnis. Varėnos rajono Milioniškių kaimo kapinaitėse išskirtiniu antkapiniu ženklu „Lietuvos partizanas“ pradėti žymėti partizanų kapai. Iš viso Varėnos rajone buvo pritvirtinta 10 atminimo ženklų: Senosios Varėnos k. kapinėse – 1 vnt., Žiūrų k. kapinėse – 1 vnt., Perlojos k. kapinėse – 3 vnt., Milioniškių k. kapinėse – 5 vnt. E. Peikštenis patikino, kad antkapių žymėjimo darbai bus tęsiami ir toliau. Planuojama žymėti ne tik partizanų, bet ir partizanų ryšininkų antkapius, kuriems sukurtas atskiras ženklas „Lietuvos partizanų ryšininkas“.
Partizaniniame kare žuvo per 20 tūkst. partizanų. Rasti partizanų kapus bei juos prižiūrinčius asmenis darosi vis sunkiau. Apie tai kaip vyko kapų, juos prižiūrinčių asmenų paieškos papasakojo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Varėnos skyriaus vadovas Juozas Stramkauskas. Iki šiol partizanų kapai registruoti nebuvo. Dažniausiai palaidojimų vietas žino tik partizanų artimieji. Svečias džiaugėsi, kad aplankyta jau daugiau, negu 30 Varėnos rajono kapinių, surasta, aprašyta ir nufotografuota virš 120 partizanų kapų. Apgailestavo, kad mažai informacijos iš Dubičių, Valkininkų, Kaniavos, Dargužių… E. Peikštenis bibliotekai paliko sudarytą kapų sąrašą „Partizanų ir jų rėmėjų, nepriklausomybės kovų savanorių ir šaulių, lietuvybės skatintojų kapai Varėnos rajono kapinėse“. Paragino bibliotekininkus pasidomėti savo krašto partizanų kapais, padėti šį sąrašą pildyti, taisyti.
Susitikimo pabaigoje E. Peikštenis pristatė parodą „Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) partizanų ženklas. 1949“. Ji skirta supažindinti visuomenę su 1949 metais sukurto vieningo Lietuvos partizanų ženklo istorija. Parodą galima apžiūrėti Varėnos viešosios bibliotekos I aukšte.
Laimutė Cibulskienė
Varėnos viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliografė