Su atėjusiu pavasariu, atbundančia gamta, šviečiančia saule į Praniūnų biblioteką atkeliavo dekoratyvinės tapybos paroda „Žydintys sugrįžimai“. Manau, šios parodos pavadinimas simbolizuoja pačios parodos autorės Monikos Gineikienės (Palietytės) sugrįžimą į savo gimtąjį kraštą.
„Ateina metas, kai atsiminimai pražysta, nušvinta ir skatina sugrįžti… Tuomet mintys ir vaizdiniai suteikia teigiamus emocijų atspalvius ir mena vaikystę Bundorių kaime, Alytaus raj., Panemuninkų pradinę mokyklą, dailės mokslų pradžią Vilniaus M. K. Čiurlionio meno mokykloje dailės skyriuje 1972–1976 m., vėliau Stepo Žuko taikomosios dailės technikume 1977–1980 m.
Nors ir įgytos menotyrininko ir etnologo kvalifikacijos Vytauto Didžiojo universitete 2003–2011 m., įdomus ir prasmingas rinkinio kuratorės darbas Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, atliekami rinkinio tyrinėjimai, neapleidžia noras praktiškai prisiliesti prie tapybos, stebint skrynių piešinius. Ir tai skatina mane skleisti ir dalintis etnine kultūra“, – teigia parodos autorė.
Darbų autorę Moniką Gineikienę (Palietytę) tapyba puoštos skrynios žavėjo nuo pat vaikystės. Tuomet į atmintį įsirėžė mamos pasakojimai apie močiutės audinius, sijonus, rankšluosčius saugotus kupare. Monikai, nepažinojusiai močiutės, skrynia asocijavosi su realia močiutės būtimi.
Idėja iš piešinių perkelti tapyba puoštų skrynių motyvus vėl ant medinio pagrindo iškilo dirbant su piešinių rinkiniu. Praniūnų filiale eksponuojami dekoratyvinės tapybos ant medžio darbai – motyvai nuo skrynių, kurias savo piešiniuose atvaizdavo tuometinės Kauno meno mokyklos dėstytojas Antanas Tamošaitis ir moksleiviai. Dailininkai skrynias užfiksavo etnografinių ekspedicijų metu XX a. ketvirtajame dešimtmetyje Lietuvos kaimuose esančiose sodybose.
Paroda „Žydintys sugrįžimai“ – tai lyg žydintis sugrįžimas į simbolinį kraitinės skrynios egzistavimą, siekiant parodyti tradicinių skrynių piešinių fragmentus ir kaip jie gali atgimti.
Pirmą kartą paroda „Žydintys sugrįžimai“ buvo eksponuota Kauno tautinės kultūros centre (2022), vėliau – Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje Aleksoto ir Šilainių padaliniuose (2023), Alytaus kraštotyros muziejuje kaip parodos „Skrynios sužydėjimas“ sudedamoji dalis (2023), Adelės ir Pauliaus Galaunių namuose-muziejuje (2023), Kauno švietimo ir inovacijų centre (2023).
Parodos autorės Monikos Gineikienės (Palietytės) parodos „Žydintys sugrįžimai“ pristatymą pradėjome Rumbonių parapijos salėje. Gegužės mėnesį ši paroda eksponuojama Praniūnų filiale. Kas dar nesuspėjote aplankyti parodos, tą galėsite padaryti ir visą birželio mėnesį. Maloniai kviečiame apsilankyti, susipažinti su mūsų etnine kultūra. Dėkojame parodos autorei už iniciatyvą, už kruopštų ir prasmingą darbą, prisidedant prie mūsų tautinio paveldo išsaugojimo.
Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Praniūnų filialo vyresn. bibliotekininkė
Dalia Ramanauskienė