Rugsėjo 23 d. Parėčėnų bibliotekoje vyko popietė „Mes prisimename“, skirta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai paminėti. Pradžioje susirinkusieji buvo supažindinti su tragiška žydų tautos istorija, kurioje išties netrūko skaudžių istorijos vingių.
1943 m. rugsėjo 23 d. buvo sunaikintas Vilniaus getas. Iš beveik 40 tūkstančių jo kalinių žydų nacių okupacijos pabaigos sulaukė tik 2–3 tūkst. žmonių. 1994 metų rugsėjo 23-ioji paskelbta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena, skirta pagerbti Vilniaus geto likvidavimo 1943 metais aukas.
Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje žydai pradėjo kurtis prieš beveik 700 metų. Per šį ilgą laikotarpį susiformavo savita litvakų tapatybė, šios tautinės bendrijos nariai praturtino valstybės kultūrą ir prisidėjo prie jos suklestėjimo.
Kartu su lietuviais ir kitomis tautinėmis bendruomenėmis žydai kūrė ir Pirmąją Lietuvos Respubliką. Jie dalyvavo Lietuvos Nepriklausomybės kovose, dėl tėvynės laisvės apie šimtas jų paaukojo savo gyvybes, o sužeistųjų skaičiai buvo dar didesni. Holokaustas Lietuvai kainavo brangiai – prarasta kone visa žydų bendruomenė, dalis senosios Lietuvos kultūros.
Vėliau bibliotekininkė Dalia Žvirblienė susirinkusius supažindino su Alytuje ir Simne gyvenusių žydų istorija, Pošnelės miške pastatytu Vlado Krušnos paminklu nužudytiems žydams atminti, o taip pat su Miroslavo žydų senosiomis kapinėmis, kurias per internetą apžiūrėjome virtualiai. Taip pat veikė spaudinių paroda „Mes prisimename. We remember“. Per internetą žiūrėjom filmą apie Lenkijoje karo metu veikusią Aušvico koncentracijos stovyklą bei dokumentinį filmą „Lietuviai žydai. Kaimynai“. Popietė buvo naudinga, nes jos metu daug sužinojome ne tik apie Holokaustą, bet ir apie žydų papročius bei tradicijas.
Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Parėčėnų filialo vyresn. bibliotekininkė
Dalia Žvirblienė