Svetainė „Dainavos kraštas“ skirta Alytaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui (lietuviams užsienyje, moksleiviams, visiems besidomintiems Dainavos kraštu) vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Alytaus apskritį – turtingos istorijos ir savitų tradicijų kraštą.

Miklusėnų bibliotekoje vyko edukacija „Tradiciniai šiaudiniai sodai, žvaigždės ir šiaudiniai žaisliukai“

Lapkričio 14 d. Miklusėnų bibliotekoje vyko edukacija „Tradiciniai šiaudiniai sodai, žvaigždės ir šiaudiniai žaisliukai“. Edukaciją vedė tautodailininkė, tautinio paveldo tradicinė amatininkė, senųjų amatų puoselėtoja, šiaudinių sodų ir verbų kūrėja Laima Saviščevienė.

Šiaudiniai sodai – geometrinės formos dirbiniai, gaminami iš sausų rugių, kviečių šiaudelių ar kito augalinio pluošto. Sodo pynimui naudojami javų šiaudeliai yra veriami ant siūlo, sudarant trikampius ir kvadratus. Šios geometrinės formos pasirinktos neatsitiktinai. Senosiose kultūrose trikampiai simbolizuodavo dvasią, o kvadratai – materiją. Jų abiejų dermė ir sudaro sodą.

Šiaudiniai sodai – laimę į namus nešantis simbolis. Jie tarsi atspindi dangišką tvarką, idealų sodą. Senovėje namuose juos kabindavo per šventes – seklyčioje virš stalo vestuvių bei Velykų progomis.

Sertifikuotą amatininkę Laimą Saviščevienę su jos gražiaisiais sodais dažnai kviečia į įvairias parodas Lietuvoje ir užsienyje. Žinoma tautodailininkė su malonumu sutiko atvykti ir į Miklusėnų biblioteką, kur pasidalino savo įgyta patirtimi dirbant su šiaudais.

Edukacijos dalyviams šiaudinių sodų ir žaisliukų rišimas sukėlė ne tik smagių emocijų, bet ir suteikė unikalią galimybę pažinti šią mūsų trapią lietuviško paveldo dalį. Tad turėjome puikią progą ne tik pirmą kartą prisiliesti prie edukacijai kruopščiai atrinktų ir paruoštų šiaudų, bet ir patys kurti šiaudinius žaisliukus. O tai pats geriausias būdas praktiškai susipažinti su šiaudinių sodų kūrimo procesu.

Edukacijai pasibaigus tautodailininkė bibliotekai padovanojo knygą „Čepkelių raistas“, kurią sudarė Eugenijus Drobelis.

Prasminga, įdomi ir linksma popietė visiems suteikė naujų potyrių ir visa ką apimantį bendrystės jausmą.

Dėkojame Miklusėnų seniūnui Kęstučiui Tumynui už atliktas dainas ir skambius armonikos akordus, kuriems skambant dainavome visi kartu.

Taip pat nuoširdžiai dėkojame ir Alytaus krašto asmenų su negalia draugijos pirmininkei Liudmilai Makselienei, kurios geranoriškų pastangų dėka ir įvyko ši puiki edukacija Miklusėnų bibliotekoje.

Edukacijos finansinis rėmėjas – Alytaus rajono savivaldybė.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Miklusėnų filialo vyresn. bibliotekininkė
Dalė Kočiūnė

0 atsakymų

Naujienos