Svetainė „Dainavos kraštas“ skirta Alytaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui (lietuviams užsienyje, moksleiviams, visiems besidomintiems Dainavos kraštu) vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Alytaus apskritį – turtingos istorijos ir savitų tradicijų kraštą.

Literatūrinis pėsčiųjų žygis „Tarp žodžio ir tylos…“

Lietuvių kalbos dienos – tai puiki galimybė prisiminti mūsų kalbos istoriją, tradicijas ir didžiuotis jos turtingumu. Tačiau labai svarbu prisiminti ir žmones, puoselėjusius gimtąją kalbą. Ta proga Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka surengė literatūrinį žygį lietuvių kalbos mokytojui Konstantinui Bajerčiui-Garibaldžiui atminti.

Tai buvo talentingas mokytojas, rašytojas, rezistencinių kovų dalyvis, paskutiniuosius savo gyvenimo metus praleidęs Alytuje. Dirbo Alytaus mokytojų seminarijoje lietuvių kalbos ir literatūros bei jų metodikų, vaikų literatūros mokytoju, Seminarijos inspektoriumi. Jis buvo reiklus sau ir kitiems, negailėjęs nė vienam laiko, gero žodžio, o prireikus – pagalbos. 1946 m. Alytuje enkavedistų žiauriai nužudytas.

2024 m. Konstantinas Bajerčius-Garibaldis apdovanotas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu (po mirties).

Į pažintinį literatūrinį žygį vedė Alytaus kraštotyros muziejaus gidas, istorikas Giedrius Bernatavičius, kuris pažėrė įdomių faktų ir pasakojimų apie buvusius žymius miesto žmones, istorines vietas ir pastatus. Aplankytas šalia Šv. Angelų Sargų bažnyčios esantis kapas, kur palaidota mokytojo žmona (buvusi istorijos mokytoja) ir sūnus Vygantas. Čia uždegėme atminimo žvakeles. Toliau žingsniuojant Kurorto parko takais, pasiektas ir svarbiausias žygio tikslas – Konstantino Bajerčiaus namas, kuris puikiai prižiūrimas dabartinių pastato šeimininkų. Ant namo sienos esanti atminimo lenta liudija iškilios asmenybės atminimą. Čia gausus būrys alytiškių buvo šiltai sutikti. Jautrus namo šeimininko pasakojimas apie buvusį mokytoją, bibliotekos darbuotojos Leokadijos Sušinskaitės skaitomos K. Bajerčiaus eilės įkvėpė susimąstyti ar netgi į daugelį dalykų pažvelgti naujai.

Palaikydami ir puoselėdami lietuvių kalbos tradicijas, mes ne tik saugome kalbą, bet ir savo tapatybę, savo istorinę atmintį. Tai būdas parodyti pagarbą savo praeičiai, savo tėvams, seneliams ir visiems, kurie šią kalbą perdavė mums.

 

Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos

Vyr. bibliografė kraštotyrai

Ilona Krupavičienė

0 atsakymų

Naujienos