Svetainė „Dainavos kraštas“ skirta Alytaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui (lietuviams užsienyje, moksleiviams, visiems besidomintiems Dainavos kraštu) vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Alytaus apskritį – turtingos istorijos ir savitų tradicijų kraštą.

Kai literatūra įgauna imbiero skonį…

Lapkričio pabaigoje Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje įvyko tarptautinis literatūrinis festivalis „Imbiero vakarai“. Šis literatūrinis susibūrimas, skirtas iškiliam rašytojui Jurgiui Kunčinui atminti, švenčia savo 20-metį.  Per šį laikotarpį renginys tapo reikšminga kultūrine tradicija rašytojo gimtajame mieste, sujungiančia kūrėjus ir literatūros mylėtojus.

Svarbiausia rašytojų, dalyvaujančių festivalyje, misija – sukurti trumpą, bet įtaigų ir įdomų tekstą, kuris iki festivalio pradžios turi būti neskelbtas ir nepublikuotas. Savo tekstus pristatė tiek jau pripažinti rašytojai, tiek pradedantieji bei du svečiai iš Estijos ir Ukrainos. 

Nors festivalis tradicinis, tačiau šiais metais buvo ir įdomių naujovių. Renginyje dvi dienas dalyvavo būrelis knygai ir literatūrai prijaučiančio Adolfo Ramanausko-Vanago jaunimo. Gimnazistės dvi dienas klausė skaitymų „Gera lektūra visuomet daro įtaką“ kūrinių ir kiekviena atidavė savo balsą už labiausiai patikusį autoriaus tekstą. „Jaunimo balso“ nominacijai sukurtas specialus prizas „Imbiero žiedas“, kuris atiteko ukrainietei Svitlanai Didukh-Romanenko.

„Jurgio Kunčino atminimo valanda“ taip pat buvo kitokia. Surengta eisena „Rudens paradas“ nuo bibliotekos iki buvusios Sinagogos, kurioje vyko rašytojų ir jaunimo slemo dirbtuvės „Toks posmelis man kartą susidėjo“. Kūrybinio rašymo pamoką vedė edukatorė Renata Karvelis. Edukatorė gimnazistes pakvietė ir į zinų kūrybines dirbtuves.  Mintis įtraukti jaunimą į literatūrinį festivalį visiškai pasiteisino, nes tai buvo nauja ir įdomi patirtis.

Kūrybinio rašymo dirbtuvėse „Imago fatum“ sukurtas „Manifestas Jurgiui“, į kurį rašytojai „suguldė“ savo mintis bei sekančią dieną perskaitė eisenos metu stabtelėję prie seno Alytaus pastato, kuriame kažkada buvo biblioteka. Šiandien jis žinomas kaip „Namas su liūtukais“. Čia įvyko ir liūtukų sušildymo akcija. Pakeliui beeinant aplankytas menininkas Antanas Jusevičius bei ypatingas jo namuose bei kieme įkurtas drožinių muziejus „Antania“.

Skaitymų dalyviams tradiciškai buvo skirtos premijos: Jurgio Kunčino premija, įteikta Alytaus miesto vardu, atiteko Rasai Aškinytei už kūrinį „Miegančio dievo žemė“. Ji pelnė ir Publikos premiją. „Baltos varnos“ premija skirta Vidui Morkūnui už kūrinį „Pijokai 1“. Festivalio svečias iš Estijos Urmas Vadi gavo net du įvertinimus: premiją už geriausią Naktinių skaitymų tekstą „Amortizacija“ ir „Užėjau pas draugą“ premiją už kūrinį „Nykštukinis šernas“.

 „Imbiero vakaruose“ ne tik tekstų buvo klausomasi, „Naktinių skaitymų“ metu muzikines menines variacijas atliko Algis Fediajevas, o festivalį vainikavo Karolio Šileikos skrabalai.  

Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos

vyr. bibliografė kraštotyrai Ilona Krupavičienė

0 atsakymų

Naujienos