Duona – vienas seniausių žmonių valgių. Norėdamos pažymėti duonos arba Šv. Agotos dieną Daugų biblioteka pakvietė įvairaus amžiaus skaitytojus dalyvauti viktorinoje „Duona – papročiai ir tradicijos“. Pirmoji viktorinos dalis buvo skirta ketvirtokams (mokytoja Antanina Vitkauskienė), o antroji – suaugusiems skaitytojams. Iš ketvirtos klasės sudarytų trijų komandų daugiausia teisingų atsakymų pateikė „Duonelės“ komanda: Majus, Motiejus, Urtė, Viltė, Augustė. Džiugu, kad ne tik suaugusieji, bet ir vaikai daug žinojo su duona susijusių tradicijų bei papročių.
Viktorinos metu dalyviai sužinojo, kodėl nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją ir kasdieninį maistą – duoną arba kodėl vasario 5 dieną buvo kepama duona bei atliekamos aukojimo apeigos. Seniau tikėta, kad apeigose pašventinta duona pagelbsti kilus gaisrui, saugo nuo ligų. Kilus gaisrui, duonos būdavo metama į ugnį, tikint, kad ugnis nurims ir nesunaikins namų. Šventinta duonelė būdavo užkišama po trobos rąstais palubėje, įkišama į namo pamatus. Tokios duonos gabaliuką padėdavo ant krosnies, kad ugnis iš namų neišeitų ir neišplistų. Kilus perkūnijai, tokią duoną laikydavo suspaudę rankoje, kad perkūną atbaidytų. Motinos, išleisdamos sūnus į kariuomenę, į drabužius įsiūdavo duonos trupinį, tikėdamos, kad sūnų aplenks kulka.
Atėjus krikščionybei senoji lietuvių šventė sutapatinta su Šv. Agotos varduvėmis. Duona šią dieną pradėta šventinti bažnyčiose.
Viktorinos pabaigoje vaikai pasivaišino namine duona ir saldumynais.
Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Daugų filialo vyresn. bibliotekininkė
Valė Remeikienė