Svetainė „Dainavos kraštas“ skirta Alytaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui (lietuviams užsienyje, moksleiviams, visiems besidomintiems Dainavos kraštu) vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Alytaus apskritį – turtingos istorijos ir savitų tradicijų kraštą.

Alytiškiams pristatytas dokumentinis filmas „Romas Kalanta – Heroizmo genas“

 

Lietuvos Laisvės šauklio Romo Kalantos gimtajame mieste, Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje pristatyta dokumentinė apybraiža „Romas Kalanta – Heroizmo genas“. Filmo autorė ir režisierė žurnalistė Danguolė Bunikienė kartu su kūrybine komanda atvyko susitikti su alytiškiais. Filmas sukurtas 2022-aisiais, minint Romo Kalantos žūties penkiasdešimtmečio minėjimo metines.

Romas gimė 1953 m. vasario 22 d. Alytuje, Elenos ir Adolfo Kalantų šeimoje, kurioje nuolat ruseno laisvės dvasia, o jos skleidėja buvo mama Elena. Romas Kalanta iki 1963 m. su tėvais ir broliais gyveno Alytuje, vėliau šeima persikėlė gyventi į Kauną, Vilijampolę. Vaikinas mėgęs išsiskirti iš pilkos minios kitokiu mąstymu, stiliumi ir drabužiais, nekentęs sovietmečio ideologijos. Būdamas devyniolikos, protestuodamas prieš sovietinį režimą, muzikinio teatro skverelyje Kaune, virto ugnies deglu.

Šio filmo kūrėjai daug bendravo su Romo artimaisiais: marčiomis  Aušra, Jolanta ir Natalija, vasarą atskridusia iš JAV.  Dokumentinėje apybraižoje prisiminimais apie Kauno pavasario įvykius dalinasi žinomi kauniečiai: fotomenininkas prof. Romualdas Požerskis, buvęs muziejininkas Algimantas Daugirdas, savanoriškos krašto apsaugos tarnybos pirmasis Kauno rinktinės vadas, garbės savanoris, dimisijos majoras Vitalijus Edvardas Straleckas, Romo mokytoja Aldona Karkauskienė. Filme Kauno Veršvų gimnazijos mokiniai sukūrė 8-ojo dešimtmečio mokinio įvaizdį ir nuotaikas.

„Svarbiausiu šios apybraižos akcentu tapo artimųjų saugomi ir niekur iki šiol neviešinti Romo rašinėliai apie gyvenimą ir mirtį, išskirtinės, Romo vaikystės, niekur nepublikuotos nuotraukos, žmonių, gyvai pažinojusių laisvės šauklį, atviras interviu ir pačių protesto dalyvių autentiški liudijimai“, – sakiusi filmo autorė.

Išgirsti pasakojimai bei užfiksuotos istorinės akimirkos vyresniuosius alytiškius tarsi priartino prie tuometinių šalies įvykių, o jaunimui – tai dar viena galimybė suvokti laisvės prasmę ir jos kainą, todėl labai svarbu šiandien įvertinti tai, ką turime: vieną esminių žmogaus vertybių – laisvę.

Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos

Vyr. bibliografė kraštotyrai

Ilona Krupavičienė

 

0 atsakymų

Naujienos