Svetainė „Dainavos kraštas“ skirta Alytaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui (lietuviams užsienyje, moksleiviams, visiems besidomintiems Dainavos kraštu) vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Alytaus apskritį – turtingos istorijos ir savitų tradicijų kraštą.

Vankiškių biblioteka tęsia Užgavėnių tradicijas

Praėjusiais metais Vankiškių biblioteka atgaivino Užgavėnių šventę Vankiškių kaime. Tradicija tęsiama ir šiais metais. Biblioteką aplankė Užgavėnių persirengėliai, dainavo linksmas dainas, čigonės būrė iš kortų ir laimę žadėjo. Ta proga bibliotekininkė – „čigonė“ vyko į Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Miroslavo kultūros namus su didžiule keptuve kepti Užgavėnių šėliotojams blynų.

 

„Jeigu dar kas nors nežino –
Eisiu šiandien kepti blynų!
Vežkit čia mašiną miltų!
Ir aliejaus – kad nesviltų.

Dešimt kibirų uogienės!
Ir nelauksim vakarienės.
Valgysime, kol karšti,
Nes blogai pilvai tušti!

Šiandien turim būti sotūs,
Kad sėkmė visiems šypsotųs !“

Tokie šūksniai aidėjo kepant Užgavėnių blynus ir vaišinant jais persirengėlius. Šokiai dainos, žaidimai, Lašininio ir Kanapinio grumtynės, čigonų taboro dainos, atsisveikinimas su More, visa tai vyko išvejant žiemą.

Užgavėnių šventė nuo senų laikų žinoma visoje Europoje. Kitą dieną po Užgavėnių prasideda Gavėnia, trunkanti iki Velykų. Šiuo laikotarpiu skatinamas pasninkavimas. Šventė yra pagoniška, tačiau vėliau glaudžiai susieta su krikščionybe. Seniau ji buvo vadinama Ragučio švente.

Žiema išsigandusi pati pasitraukė ir sulaukėm taip ilgai laukto pavasario.

 

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Vankiškių filialo vyresn. bibliotekininkė
Dalė Kočiūnė

0 atsakymų

Naujienos